• GORGONS

YUNAN MİTOLOJİSİNİN EŞSİZ HİKAYESİ GORGONLAR

Güncelleme tarihi: 24 May 2021


YUNAN MİTOLOJİSİNİN EŞSİZ HİKAYESİ GORGONLAR
YUNAN MİTOLOJİSİNİN EŞSİZ HİKAYESİ GORGONLAR


Yunan Mitolojisi'nin içerisinde yer alan Tanrılar, Kimeralar, Melekler ve onların masalsı hikayeleri bir çok kişinin heyecanla okuduğu baş yapıtlar arasındaki yerini günümüzde de korumaktadır. Öyle ki bu hikayeler bir çok sanat eserinin de ilhamı olmaya devam etmektedir.

Gorgons'un ürünlerinin doğuşu esnasında Yunan Mitolojisi'nin en eşsiz hikayelerinden biri olan Gorgonlar'dan ilham alan ve Gorgons ürünlerini yaratan mimar ve moda tasarımcı çiftimiz "Sadeliği ve basit yapıyı seviyoruz" sloganıyla tasarladıkları ürünlerle hayatımıza sadeliğin konforunu yansıtmaya devam etmektedir.

Destansı güzellikten Gorgon efsanesine dönüşün hikayesi;

Hikayenin başlangıcı yaşam döngüsünün üç ayrı simgesinden ikisinin evlilikleri ile başlar. "Doğa Ana" olarak bilinen Gaia ve doğaya can veren "Suların Tanrısı" Pontus evlenir bir süre sonra çocukları dünyaya gelir. Çocuklarından Nereus, Thaumas ve Euribia oldukça sade bir hayat yaşamaktadır. Tüm aile oldukça huzurludur. Fakat dünyaya gelen üç kız kardeşten sonra olaylar karmaşıklaşır. Güzellikleriyle dikkat çeken ve kıskanılan Medusa, Euryale ve Stheno kız kardeşlerin en güzeli ve tek ölümlü olanı Medusa' dır.

Sürekli tapınağa giderek "Zeka Tanrıçası" Athena'ya ibadet eden Medusa, "Deniz ve Deprem Tanrısı" olan Poseidon tarafından çok arzulanır fakat Poseidon bu arzusuna karşılık bulamaz. Bunun üzerine Poseidon Athena için yapılan tapınağa giderek Medusa'ya sahip olur. Bunu öğrenen Athena Poseidon' a olan aşkının ve Medusa'ya duyduğu kıskançlığın etkisiyle Medusa’yı yılan şeklinde saçları, dışarı sarkan çatal dilli, kocaman dişli ve bakanı taşa çeviren gözleri olan bir canavara dönüştürür. Hırsını alamayan Athena, Medusa'nın kız kardeşleri de canavara dönüştürerek intikamını alır. Bunun üzerine güzellikleriyle Tanrıları bile kıskandıran kız kardeşler 'Gorgonlar' olarak adlandırılırlar.

Zeus'un oğlu Perseus, Kral Polydektes'in annesi Danae’ya olan aşkını anlar ve annesini korumak için çareler düşünmeye başlar . Annesini yalnız bırakmayan Perseus' u aradan çıkarmak isteyen Kral Polydektes Perseus' u uzaklaştırmak için bir plan yapar.

Kral Polydektes Perseus' u Oenomaus'un kızı Hippodameia ile evlenmek istediğine inandırır.

Perseus krala inanır ve bu evliliği gerçekleştirmek için her şeyi yapabileceğini hatta Medusa'nın kesik başını bile getirebileceğini söyler. Aradığı fırsatı yakalayan kral Perseus'dan Medusa'nın kesik başını ister. Perseus Medusa'yı bulmak için Athena'dan yardım ister ve içindeki kin sönmemiş olan Athena Medusa'nın yerini Perseus'a gösterir. Perseus Medusa'nın olduğu yere gittiğinde etrafında taştan heykellerin olduğunu farkeder ve Athena'nın verdiği bilgilerle Medusa'yı kız kardeşleri arasında hemen bulur. Athena'nın yol gösterici bilgileriyle Medusa'nın bakışlarından etkilenmeyen Perseus Medusa'nın başını keser ve Medusa orada can verir. Bu vahşete maruz kalan kız kardeşleri Euryale ve Stheno saklandıkları yerden bir daha hiç çıkamazlar. Uzun yıllar boyunca Medusa'nın yasını tutarlar.


Görsel: https://pixabay.com/tr/vectors/medusa-gorgon-hat-sanat%C4%B1-mitoloji-5644531/